...
LuK-tutkinnon voi päätoimisesti opiskellen suorittaa kolmessa vuodessa ja FM-tutkinnon sen jälkeen kahdessa vuodessa. Jatkotutkintona voi suorittaa filosofian lisensiaatin (FL) ja filosofian tohtorin (FT) tutkinnot tietojenkäsittelytieteessä. Tutkintojen yksityiskohtainen rakenne selviää tutkintovaatimuksista.
Tietojenkäsittelytieteen opinnot alkavat perusopinnoilla (25 op) ja jatkuvat aineopinnoilla (63 op). Opintojen suunnittelua tuetaan alusta alkaen koko LuK-tutkinnon ajan kestävällä LuK-HOPS -ohjauksella, jolle jokaisen opintonsa aloittavan on ilmoittauduttava heti ensimmäisen lukukautensa alussa.
LuK-tutkintoon sisältyviin perus- ja aineopintokokonaisuuksiin kuuluu opintoja kaikkien erikoistumislinjojen aihepiireistä. LuKtutkinto on pakollinen välitavoite FM-tutkintoon edettäessä. LuK-tutkinnon jälkeen suoritetaan FM-tutkintoa varten pääaineessa syventävät opinnot (80 op). FM-tutkinnossa koulutus tähtää alan asiantuntija-, kehitys- ja johtotehtäviin tai tutkijanuralle, ja siinä erikoistutaan suorittamalla opinnot jonkin erikoistumislinjan (tai maisteriohjelman) vaatimusten mukaan. Erikoistumislinjat tiedottavat syventävien opintojen valinnaisiksi soveltuvista kursseista ja kurssiyhdistelmän mahdollisesta sopimismenettelystä verkkosivuillaan.
Erikoistumislinjat (jatkossa usein lyhyesti: linjat) ovat: algoritmit ja koneoppiminen, hajautetut järjestelmät ja tietoliikenne sekä ohjelmistojärjestelmät. FM-tutkinnossa hakeudutaan erikoistumislinjoille ilman erityistä valintaa suorittamalla linjan tutkintovaatimuksissa mainitut opinnot. Käytännössä linja valitaan ilmoittautumalla LuK-tutkinnon loppuvaiheessa tai viimeistään maisteriopintojen alussa linjan erikoistuutorille henkilökohtaisen opintosuunnitelman ("FM-HOPS") laatimisen käynnistämiseksi
...
Algoritmien ja koneoppimisen (Algorithms and Machine Learning) linjan kohdealueena ovat algoritmien ja tekoälyn teoria ja sovellukset, tehokkaiden algoritmien löytäminen erityisesti älykkäiden järjestelmien tarpeisiin ja näiden algoritmien soveltaminen biologisiin ja muihin aineistoihin. Hajautettujen järjestelmien ja tietoliikenteen (Networking and Services) linjan kohdealueena ovat hajautettujen järjestelmien osien ja kommunikointikäytäntöjen rakenteet, toteuttaminen, tehokkuus ja oikeellisuus. Ohjelmistojärjestelmien linjalla käsitellään suurten ja monimutkaisten ohjelmistojen systemaattista tuottamista tavoitteena asiantuntemus ohjelmisto- ja tiedonhallinta-alueilla sekä kehitysprojektien vetämisessä.